یو پی اس چیست؟


یو پی اس ( ups ) چیست ؟

UPS   مخفف کلمات Uninterruptible power supply، به معناي منابع تغذيه بدون وقفه یا بدون قطعی می باشد.
وظیفه اصلی یوپی اس، تامین بدون وقفه ی توان مورد نیاز مصرف کننده های الکتریکی و برقی می باشد، این سیستم در مصیر برق شهر و دستگاه های مصرف کننده قرار میگیرد، و علاوه بر تثبیت و تنظیم برق شبکه مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه برق شهری به تجهیزات حساس مصرف کننده می گردد . همچنین یوپی اس به عنوان منبع توان بدون وقفه با  استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری مخصوص، برق مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده ها را در زمان قطع برق شهر تامین می نماید.
درحقیقت استفاده از یک انرژی پشتیبان مانند سیستم تامین انرژی بدون وقفه (UPS) شما را قادرمیسازد که بربیشترمشکلات ناشی ازبرق شهرفائق آیید وهمچنین محافظت دربرابرقطع کلی برق را نیز بدست آورید
شما می توانید سطوح مختلفی ازحفاظت را درمقابل مشکلات برق برای سیستم خود جهت جلوگیری ازتخریب ویا ازدست دادن اطلاعات به کارگیرید.

یو پی اس در واقع کامل ترین و بی نقص ترین محافظ برق می باشد که می تواند سیستم ها و تجهیزات شما را در مقابل آسیب های شبکه برقی حفظ نماید.

زمانی یو پی اس ها به عنوان یک سیستم گران و لوکس ارزیابی می شدند اما امروزه با توجه به گران قیمت بودن تجهیزات از نظر سخت افزاری و یا اطلاعات و داده ها ، هزینه تهیه و تامین یک دستگاه یو پی اس کاملا ارزان و مقرون به صرفه می باشد.

ساختار یک یو پی اس

هدف اصلی یک دستگاه یوپی اس تهیه یک منبع بدون وقفه انرژی برای تجهیزی است که از آن محافطت میکند. این کار دقیقاً چگونه انجام میگیرد؟

دوشاخه یک وسیله الکترونیکی که به برق شبکه وصل میشود فقط ازیک منبع نیرواستفاده میکند. اگربرق شهرقطع شود،آن وسیله دراثرانقطاع الکتریسیته بسرعت خاموش میشود.
یو پی اس  باعث میشود دو منبع منبع انرژی وجود داشته باشد. یکی منبع انرژی اولیه (برق شهر) ودیگری منبعی که در صورت قطع منبع اول وارد مدارمیشود و به آن منبع ثانویه (باتری) گفته میشود. (همانند شکل زیر)

بلوک دیاگرام عملکرد یو پی اس لاین اینتر اکتیو

بلوک دیاگرام عملکرد یو پی اس لاین اینتر اکتیو

همانطور که در شکل مشخص می باشد در هنگام قطع برق خروجی یو پی اس از طریق بانک باتری تامین می شود.

بانک باتری یک یوپی اس با توان 6000 ولت آمپر

بانک باتری یک یوپی اس با توان ۶۰۰۰ ولت آمپر

در کل یک یو پی اس دارای یک قسمت شارژر یا رکتیفایر می باشد که برق شهر را به برق مستقیم تبدیل می کند (جهت شارژ باتری ها) و یک قسمت با عنوان اینورتر  که برق باتری ها را به برق شهری یا متناوب تبدیل می کند.

جزئیات عملکرد این مدار ها در توضیح انواع توپولوژی های به کار رفته به صورت مفصل بررسی خواهد شد.